پنج شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه ی اصلی / Uncategorized / چرا ژاپن را کشور «آفتاب تابان» می نامند؟!

چرا ژاپن را کشور «آفتاب تابان» می نامند؟!

مجله بویر نیوز– تمدن چین از باستانی‌ترین تمدن‌ها و پیشگام در زبان مکتوب است. به همین دلیل، تمدن چین بر سایر تمدن هایی که پس از آن شکل گرفتند، در ابعاد مختلف از جمله فلسفه، ساختار سیاسی، مهندسی معماری، مذهب بودایی و حتی در شکل لباس اثر گذاشت.

نخستین بار چینی‌ها گفتند

گفته می شود که چینی‌ها برای اولین بار لقب «سرزمین آفتاب تابان» را به ژاپن دادند، زیرا خورشید از سوی ژاپن که در شرق قرار داشت، بر سرزمین چین طلوع می‌کرد.

روابط چین و ژاپن در عصر باستان

نخستین سفیر ژاپن در سال ۵۷ میلادی به چین فرستاده شد، در آن زمان به کشور ژاپن و مردم آن کلمه (Wa) و یا (Wo) اطلاق می شد. در قرن اول میلادی، قبیله یاماتو Yamato در سرزمین‌های مجاور چین ساکن شدند و با آغاز قرن پنجم میلادی یاماتو با ژاپن مترادف و هم معنا گشت و حکومت مرکزی در ژاپن شکل گرفت که از فرهنگ چین تبعیت می‌کرد و بر پایه مدیریت و حکمرانی استوار بود.

با آغاز سال ۶۰۰ میلادی فرمانده (شوتوکو) بسیاری از عناصر فرهنگ چینی را وارد ژاپن کرد، از ساختمان‌ها گرفته تا تقویم چینی، بودیسم و اصول اخلاقی کنفوسیوس و همراه با آن نیز روابط دیپلماتیک با چین را گسترش داد.

ژاپن و خورشید

نامگذاری ژاپن به نیپون Nippon یا نیهون Nihon به معنای (منبع خورشید) هم به شوتوکو نسبت داده شده است. در سال ۶۰۷ میلادی قاصدی با این پیام از سوی شوتوکو به سوی امپراتور چین یانگدی فرستاده شد: «از پسر آسمان جایی که خورشید در آن طلوع می‌کند، به پسر آسمان در سرزمینی که خورشید در آن غروب می‌کند…» علت این نامگذاری نزدیکی ژاپن به جانب شرقی و جایی بود که خورشید در آن طلوع می‌کرد.

در سال ۶۴۵ میلادی تغییرات بسیاری در ساختار ژاپن اتفاق افتاد و حکومت مرکزی جای مالکیت فردی زمین‌ها را گرفت و همه تحت سیطره مدیریت حکومت مرکزی قرار گرفتند. به این فرآیند در اصطلاح (Taika) به معنای (تغییر بزرگ) گفته می شود.

از آن پس در مدارک و اسناد رسمی از دو کلمه نیپون و نیهون به معنای خاستگاه خورشید و «دای نیپون» به معنای ژاپن بزرگ به جای دو کلمه Wa و Wo استفاده کردند و ژاپن به مدت ۱۴۰۰ سال به این اسم خوانده شد.

اما امروزه فقط از آن جهت که ژاپن خاستگاه خورشید بوده و آفتاب از سوی آن بر چین طلوع می‌کند، کشور آفتاب تابان نمی‌گویند، بلکه امروزه به آن کشور آفتاب تابان گفته می شود، زیرا به زعم بسیاری آفتاب دستاوردهای علمی در زمینه‌های مختلف، لحظه‌ای در آن غروب نمی‌کند و همواره می‌تابد.

Check Also

تصاویری از کاروان مسافرتی از جنس چوب

در کالیفرنیا یک کاروان مسافرتی از جنس چوب با تجهیزات کامل را ساخته اند در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *